Jeśli lubicie jagody, ale do lasu Wam nie po drodze, bo nie lubicie kleszczy, to dobrym rozwiązaniem będzie posadzenie w ogrodzie jagody kamczackiej. Właściwa nazwa to wiciokrzew kamczacki, będący odmianą wiciokrzewu sinego. Roślina ta pochodzi z północnych Chin, Japonii oraz Syberii. Cechują ją małe wymagania glebowe i duża wytrzymałość na warunki klimatyczne. Na przykład; kwiaty wytrzymują kilku stopniowy mróz, a cała roślina spadki temperatury nawet do -40oC.
Krzew dorasta do 150cm wysokości. Ważne aby z uwagi na zapylanie krzyżowe posadzić obok siebie co najmniej dwa krzewy. Roślina owocuje na pędach wieloletnich. Kwitnie na przełomie kwietnia i maja, a owoce możemy zbierać już w czerwcu. Są to granatowe, podłużne jagody, większe od leśnych, ale przypominają je w smaku.
Jagody kamczackie zawierają więcej, niż bardzo ceniona borówka amerykańska, związków antocyjanowych, luteinę która korzystnie wpływa na wzrok, a także inne związki o silnym działaniu przeciwutleniającym oraz antynowotworowym.
Owoce możemy jeść surowe, prosto z krzaka ( polecamy ) można również je zamrażać, suszyć, robić dżemy, soki i galaretki. Jagody doskonale nadają się do ciast oraz do deserów.
Wiciokrzew kamczacki do niedawna spotykany był wyłącznie w uprawach amatorskich. W grudniu 2018 roku został w Polsce dopuszczony oficjalnie do uprawy i obrotu owocami.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz