poniedziałek, 13 kwietnia 2020

Magnolie


Druga połowa kwietnia to czas kwitnienia magnolii. Są to krzewy lub drzewa, które w naturze występują obecnie na terenie Azji Wschodniej oraz Ameryki Północnej i Południowej. 

Na zdjęciu powyżej najmłodsza z naszych magnolii 'Susan'

Magnolie to jedne z najstarszych roślin kwitnących. Rosły już w  trzeciorzędzie. Porastały wówczas wraz z ambrowcami, miłorzębami i tulipanowcami całą północną półkulę. Po nadejściu epoki lodowcowej przetrwały jedynie w rejonach do których nie dotarły zlodowacenia.  


 Z reguły są to niewielkie drzewka dorastające do 5 metrów lub krzewy. Obecnie znanych jest ponad 250 dziko rosnących gatunków.


Rośliny te, tworzą duże, pojedyncze pąki kwiatowe na końcach pędów. Z pąków rozwijają się efektowne kwiaty  o barwie od białej do purpurowej. Występują  również gatunki o kwiatach żółtych.
Kwiaty magnolii składają się z dwóch okółków złożonych z trzech do sześciu listków. Mieszańce ogrodowe i niektóre gatunki kwitną bardzo obficie, a ich kwiaty rozwijają się wiosną, jeszcze przed pojawieniem się liści. Zdarza się czasami, że jesienią zakwitają ponownie.



 Najlepiej rosną w miejscach zasłoniętych od wiatru, na stanowiskach słonecznych lub półcienistych. Większość gatunków potrzebuje gleby o odczynie lekko kwaśnym.

Na fotce nasza duma :) magnolia 'Yellow river'

Młode rośliny są wrażliwe na silne mrozy, starsze drzewa są odporne. Zdarza się jednak, że podczas wiosennych przymrozków przemarzają ich pąki kwiatowe.

 Widoczną na zdjęciu magnolię x soulangiana posadziliśmy dwadzieścia lat temu

 Cięcie i przycinanie nie jest wskazane. Rośliny słabo się po nich regenerują i łatwo zapadają na choroby grzybowe. 
Na szczęście dzięki swemu naturalnemu pokrojowi nie jest potrzebne ich przycinanie. Naszym zdaniem, to jedne z najpiękniejszych drzew. Prawdziwa ozdoba każdego ogrodu.


Owoc magnolii składa się z mieszków przypominających szyszki  początkowo zielonych, jesienią przebarwiające się na czerwono.

 

Część magnolii kwitnie latem już po rozwinięciu liści np. magnolia parasolowata, Siebolda i szerokolistna. Niestety nie mamy ich w ogrodzie.
 Na Dolnym Śląsku, zwłaszcza w okolicach Wrocławia można spotkać stare drzewa magnolii posadzone jeszcze przed II wojną.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz