wtorek, 20 sierpnia 2019

Grzyby


Grzyby na działce to kwestia dość skomplikowana. Zdarza się, że kilkukrotne próby nie przynoszą oczekiwanego efektu, ale jeśli już się uda, to satysfakcja gwarantowana. W naszym przypadku pierwsza próba wyszła średnio, a dotyczyła pieczarki brunatnej. Pojawiło się kilka grzybków, ale były w większości robaczywe. Dużą rolę odegrał pewnie niedobór wody i chyba niewłaściwe miejsce. Jeśli jednak grzybnia przerosła podłoże, to możliwe, że w tym miejscu urosną jeszcze pieczarki.
A teraz chcemy spróbować z podgrzybkiem brunatnym

Podgrzybek brunatny - pochodzi z rodziny borowikowatych, bardzo popularny w Europie. Występuje również w Australii, Japonii, Ameryce Północnej. Rośnie w lasach mieszanych oraz iglastych w towarzystwie świerków i sosen. Owocniki zbieramy latem i jesienią. Susz ma najładniejszy aromat pośród grzybów.


My akurat kupiliśmy grzybnię do amatorskiej uprawy, ale legenda głosi, że można zebrane w lesie kapelusze ułożyć spodnią stroną na  odpowiednio przygotowanym, to znaczy zbliżonym do naturalnych warunków, stanowisku . Szansa na sukces jest jednak w takim przypadku niewielka.

 
Na paczce z grzybnią producent zastrzega, że nie gwarantuje rezultatu, ponieważ: "plonowanie grzybów jest silnie uzależnione od pogody oraz wielu innych czynników. Do ich uprawy należy stworzyć warunki zbliżone do naturalnych oraz aplikować grzybnię zgodnie z instrukcją." Tyle producent...A swoją drogą to miłe, że ktoś oczu nie mydli i stawia sprawę jasno 😉

Wybraliśmy już stanowisko o lekko kwaśnym podłożu, nieco zacienione w sąsiedztwie sosny. Ziemia w tym miejscu przypomina podłoże leśne. Sosna jest o tyle istotna,że mikoryzowe grzyby leśne w naturze żyją w symbiozie z jej korzeniami. Grzybnię możemy zaaplikować od kwietnia do października więc mamy jeszcze trochę czasu. Na efekt trzeba będzie poczekać. W sprzyjających okolicznościach grzyby mogą pojawić się już po pierwszym roku. Grzybnia owocuje kilka lat.

Producent sugeruje, że dobry wpływ na rozwój grzybni ma zastosowanie roztworu cukru w proporcjach 10 gram na 10 litrów wody. W sprzedaży można spotkać różne grzyby do uprawy w ogrodzie: maślaki, borowiki, koźlarze, a także białą truflę. Aż strach gdyby z tą truflą się udało, bo to najdroższy grzyb świata.


Grzyby na zdjęciach poniżej sfotografowane w Szklarskiej Porębie  (pewnie jadalne tylko raz) tak nas urzekły kształtem i kolorem, że musimy je zaprezentować.




środa, 7 sierpnia 2019

Rudy kot

   Dzisiaj nie będzie o ogrodzie i o roślinach, bo chcielibyśmy przedstawić nowego domownika. Oto i on! Kocur ma niespełna trzy miesiące i nie ma jeszcze imienia (oczekujemy propozycji)  Strasznie psoci, ale jest tak słodziutki, że trudno mu mieć to za złe.


 







Dobranoc